لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

تست روانشناسیروانشناسی و موفقیت

آیا می‌توانید سرنوشت خود را تعیین کنید؟

election

آیا می‌توانید سرنوشت خود را تعیین کنید؟

عظمت و سیطره نامحدود مشیت الهی به عنوان منبع و منشا همه کاینات و هستی حی و قیوم، در آسمان‌ها و زمین، گسترده و باقی است. آن‌چه که از ظرفیت درک مغز انسان خارج است غیرقابل وصف بوده ولی باید حمد و ثنای قدرتش را با این‌که از عهده همه آفریدگانش خارج است، به جای آورد. انسانی که بال پرواز، زیبنده اوست نباید مانند خزندگان بی‌دست و پا در تکاپوی خورد و خوراک باشد و خود را از هیاهوی دریای بیکران رحمت الهی محروم سازد.

همه خیرات و برکات عشق و زیبایی، ثروت، جلال و شکوه به واسطه اراده حق نشات می‌گیرد. خداوند خلاق است. او جهانی را آفرید که متناسب با سازگاری و نیاز همه موجودات زنده باشد، در کمال تنوع و پیچیدگی.

خداوند مهربان است، اگر رئوف نبود نیروهای خلق شده با یکدیگر سازگاری نداشتند و در تعارض و ستیز همدیگر را از بین می‌بردند. مجموع خلاقیت و مهربانی با اکسیر عشق همراه است. اگر عشق نبود هستی با چه انگیزه‌ای به کار خود ادامه می‌داد؟ این همه غوغا و آشوب در بین قدسیان و کروبیان زاییده عشق است. عشق انگیزه خلاقیت و مهربانی است و این کاروان بی سر و ته در این چرخ و فلک با نظم و زیبایی هر چه تمام‌تر کهکشان حقیقت را در اوج درخشندگی و زیبایی و جلال می‌پیماید. زیبایی همان حقیقت و حقیقت همان زیبایی، و این جلوه‌ها در گستردگی بی‌حد و حصری که همه جهت‌ها را درنوردیده است در صحنه کیهان طوری متجلی شده که گویی روح خلق به گونه‌ای عمل می‌کند که همیشه در حال گسترش است و این ظرف پرنشدنی از ویژگی فراوانی نامحدود، آن‌قدر ظرفیت دارد که قدری را برای آن نمی‌توان متصور شد و هستی دایما در حال زایش فراوانی‌هاست و هیچ جای تنگی برای آن وجود ندارد و هیچ دیواری آن را محدود نمی‌کند و هر کس به اندازه آن‌چه که می‌تواند تصور کند داشته باشد، می‌تواند داشته باشد و ذره‌ای از دارایی خدا کم نشود.

و خداوند پذیرا است. هم مخلوقاتش را که آفرید به آن‌ها مهر و عشق ورزید، او آن‌قدر پذیرا است که هر کسی می‌تواند حس کند که جهان را برای او خلق کرده است. موهبت او برای عده خاصی نیست همه در خوان بی‌کرانش سهیم‌اند. هر که بخواهد می‌تواند داخل جریان رود بی‌کران رحمت الهی شود. اگر می‌خواهید وارد این رود شوید باید هم‌خوانی و هماهنگی بین شما و ویژگی‌های مشیت الهی برقرار شود. یعنی شما هر چه خلاق باشید به منبع خلاقیت الهی نزدیک‌تر می‌شوید و هر چه مهربان‌تر باشید از مهربانی خداوند سود می‌برید. هر چه در عشق صادق باشید از صاحب عشق بیشتر می عشق دریافت می‌کنید. هر چه به زیبایی عمل کنید طنین زیبایی کاینات را بیشتر جذب می‌کنید. هر چه قلب‌تان را گسترده سازید عالم بیشتری در آن جای می‌گیرد، و هر چه از قید و بند تعلقات ریز دل بکنید فراوانی را جذب می‌کنید. این همه فراوانی تمام نشدنی برای شما آفریده شده است. فراوان ببخشید تا به منبع فراوانی نزدیک شوید. هر چه شما بیشتر طالب و تقاضامند در پیشگاه الهی باشید او از شما پذیرایی می‌کند.

“او خدای آفریننده شماست که همه ملک هستی از اوست و به غیر او معبودانی را که به خدایی می‌خوانید در جهان مالک پوست و هسته خرمایی نیستند.”   “فاطر،‌ آیه ۱۳”

این ۷ ویژگی مشیت الهی را فراموش نکنیم و سعی کنیم خود را خدای‌گونه سازیم. هر که بیشتر شبیه به این ویژگی‌ها باشد رنگ و بوی بیشتری از خدا دارد.

در درون هر دانه‌ای هدفی نهفته است. دانه سیب، سیب می‌شود و دانه گلابی جز گلابی نمی‌شود. دانه‌ها خود را در جاذبه مشیت الهی متجلی می‌کنند. آن‌ها از خود شعوری نداشتند چه تفاوتی بین یک سنگریزه و دانه وجود دارد؟

هر دو ماده‌ای جامد هستند ولی مشیت الهی موجبات حرکت و تکامل دانه را فراهم می‌سازد، و بالاخره آن دانه به هدف و ماموریت خود نایل می‌آید. اما ما انسان‌ها چه طور آیا ما نیز برای هدفی آفریده شده‌ایم، حتما همین‌طور است. منتها هدف انسان در درونش نهفته است و شناختن آن مستلزم نزدیک بودنش به منبع و منشایی است که از آن‌جا برگ ماموریت خویش را دریافت کرده است. چون امانتی را که به انسان داده‌اند از همه هدف‌ها و ماموریت‌های همه موجودات بزرگ‌تر است و ضمنا انسان دشمن بزرگی به نام ابلیس دارد که شدیدا نسبت به این امانت حسادت ورزیده است، در این سفر خویشتن‌شناسی ماجراهای دشواری برایش پیش می‌آید. اگر به ندای درون‌تان خوب گوش دهید درون شما مانند درون دانه سیب با زبان بی‌زبانی می‌گوید که چه کار باید بکنید؛ این زبان توام با مهربانی، عشق، خلوص و پاکی و انگیزه و تصور و اراده با شما نجوا می‌کند. در این راه بعضی شما را فریب می‌دهند، وسوسه می‌کنند و مقایسه می‌کنند. شما سست می‌شوید، شک می‌کنید و به کارها و مشاغلی روی می‌آورید که متناسب با میل درون‌تان نیست. شما را برای بعضی کارها نساختند ولی سخت به آن مشغولید، جدالی دایمی با ندای درون دارید. بهتر است هر چه زودتر رهایش کنید. فرض کنید دانه سیبی را که تصمیم می‌گیرد انار شود بعد به سرش می‌زند که خیار شود علی‌رغم ندای درونش هزار جور تصمیم می‌گیرد، دست آخر روی خاک می‌پوسد و می‌گندد و شاید طعمه پرنده‌ای شود.

برای شنیدن ندای درون‌تان و پیوستن به مشیت الهی، به خود رنگ خدایی بگیرید و این چند ویژگی را در خود به وجود آورید:

۱- تمرکز و مراقبه جدی در حین عبادت: وقتی مراقبه‌ای جدی دارید از قضاوت‌ها و داوری‌های بی‌مورد در خصوص خویش فارغ می‌شوید و به آن رود بزرگ نزدیک می‌شوید، تصورتان قوی می‌شود و خود را در آغوش امن الهی احساس می‌کنید.

انرژی‌های ضعیف‌کننده شک و تردید،‌ کینه و نفرت، خودکم‌بینی و عدم لیاقت و شایستگی را از خود دور کنید.

می‌توانید با تصویری مثبت از خود بسامدی قوی در کهکشان مشیت الهی ایجاد کنید. طنین امواج شما به سوی شما با چندین برابر قدرت باز می‌گردد و این بازخوردها با درون شما حرف‌ها دارند و پیام‌های روشنی را به شما الهام می‌کنند. درون هیچ کسی به او دروغ نمی‌گوید، آن را قوی سازید و به خدا پناه ببرید و این سوال را همیشه تکرار کنید، خداوندا مرا برای چه هدفی آفریدی؟ برای رسیدن به خودشکوفایی نیازی به ابزار ندارید باید اول به خود فکر کرد نه به ابزار، ابزارها ساخته می‌شوند چون روح قدرت جهانی پشت سر شماست. پس شما در شناسایی خود تنها نیستید، خلقت شما این انتظار و هدف را در شما به ودیعه گذاشته، غیرممکن است شما را رها سازد او بیشتر از شما درصدد کشف شماست. شما که نمی‌خواستید خلق شوید، شما که هدفی نداشتید. خلق شما و هدف شما، هدف خلقت است، حتی خود خلقت به تنهایی هم هدف نبوده، هدف اصلی یک راز عاشقانه است که شما رودرروی خدا به شکوفایی برسید.

در شکوفایی، شما یک طرف قضیه هستید و طرفی که باید از قوه به فعل برسد وظیفه شماست. شاید بپرسید پس این همه آدم معمولی آمدند و رفتند، نرسیدند و نفهمیدند، پس چه شد؟ اولا آن‌ها آمدند که بعدها شما بیابید. شما هم برای آیندگان در صف انسان‌های رفته قرار دارید. به علاوه این‌که آن‌هایی که رفتند از جلوی چشمان ما رفتند ولی نمرده‌اند، زنده‌اند. انسان بار تجربیات معنوی خویش را نسل به نسل به دوش می‌کشد و اینک این بار بر روی شانه‌های شماست. یا خودتان به عنوان فرزندی خلف توشه‌ای از آن برمی‌گیرید یا به عنوان پدر و مادری شایسته آن را به فرزندان‌تان می‌سپارید.

وقتی شما به چیزی می‌اندیشید، فکر و اندیشه شما به صورت یک انرژی و بسامدی از یک موج در سطح جهان ساطع شده. و طنین‌انداز می‌شود. فکر شما در طبقه‌بندی خاص خودش به عالم هستی وارد می‌گردد. این انرژی سرگردان نیست و بر اساس قانون خلاقیت الهی در هاله‌ای از انرژی به دنبال هم‌جنس خودش می‌گردد. میلیاردها انسان در صحنه گیتی در حال صدور میلیاردها انرژی مثبت و منفی هستند. روح خلاق مشیت الهی انرژی‌های مشابه را در یک هاله ذخیره می‌کند. هاله شما هم در جای خودش قرار می‌گیرد و از آن‌جاست که ارتعاشات به سوی صاحبان امواج برمی‌گردد و اگر ظرفیت پتانسیل این منبع خیلی قوی باشد الهام شفاف‌تر ادراک می‌شود. آیا تا به حال این جمله را از خود و یا دیگران نشنیده‌اید؟ کاش چیز دیگری از خدا خواسته بودم. با این حساب اگر دعایی می‌فرستید، اگر ایده هنری دارید و اگر طرح ساخت یک دستگاه مدت‌هاست در ذهن شما موج می‌زند شما نیز در بهبود و شفا، ساخت یک قطعه موسیقی و اختراعات مدرن که هر لحظه بی‌وقفه در حال شکفتن هستند به نوعی شریک هستید. هر چند ممکن است اسمی از شما در این افتخارات نباشد اما شما و ذهن‌تان بر همه اموری که به آن می‌اندیشید مربوط و اثرگذار است، چه بخواهید چه نخواهید.

۲- از انباشتگی افکار منفی و سخنان بی‌معنی حذر کنید: افکار به هم پیوسته عالمیان ما را جزء یکی از گره‌های تار و پود خلقت می‌شناسند. این ما هستیم که با پررنگ کردن نقش خود در این فرش هزار رنگ می‌توانیم جایگاهی برای خود داشته باشیم. وقتی حتی یک کلمه از حرف‌های ما هزاران کلمه بازخورد دارد پس باید مراقب حرف زدن‌مان باشیم. از زار زدن بیهوده و اعتراض‌های مکرر از وضع زندگی‌مان بپرهیزیم.

آیا می‌توانید سرنوشت خود را تعیین کنید؟

همه روزه درباره کسانی می‌خوانیم که در بخت‌آزمایی شرکت کرده و برنده شده‌اند. این‌ها صرفا دارای بخت و اقبال بلند هستند. خیلی ساآزمونده، شماره مناسب را اختیار کنید تا برنده شوید. بعضی‌ها به قدری به بخت و اقبال اعتقاد دارند که همه تصمیمات خود را براساس آن می‌گیرند.

چه عواملی بر نتایج زندگی‌تان حکومت می‌کند؟ فکر می‌کنید بخت و اقبال بلند و یا تقدیر و سرنوشت است که اتفاقات زندگی شما را رقم می‌زند؟ و یا برعکس، در شمار کسانی هستید که فکر می‌کنید تلاش شماست که سرنوشت‌تان را مقدر می‌سازد؟

آزمون

فیلسوفان در این باره بحث کرده‌اند که آیا انسان حاکم بر سرنوشت خود است، و یا نیروهای اجتماعی بر سرنوشت ما حاکم هستند. با جواب دادن به پرسشنامه زیر درباره باور خود اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید.

۱- وقتی مطمئن باشم که حق با من است، می‌توانم دیگران را متقاعد سازم.

درست         غلط

۲- احمقانه است اگر فکر کنم می‌توان طرز تلقی اولیه کسی را تغییر بدهم.

درست         غلط

۳- موفقیت در مدرسه و یا در کار بیشتر به تلاش انسان بستگی دارد.

درست         غلط

۴- این‌که در زندگی پول زیادی درآورم موضوعی است که صرفا به بخت و اقبال بستگی دارد.

درست         غلط

۵- انسان فقیر نمی‌تواند موفقیت زیادی در زندگی‌اش کسب کند،‌ مگر آن‌که تحصیل‌کرده باشد.

درست         غلط

۶- اگر فرض کنیم دو تیم با مهارت‌های یکسان وجود داشته باشند، تشویق تماشاگرها بیش از بخت و اقبال بلند در موقعیت یکی از تیم‌ها موثر است.

درست         غلط

۷- اغلب مشکلات خود به خود برطرف می‌شوند.

درست         غلط

۸- گاهی احساس می‌کنم بخت و اقبال بلندی دارم.

درست         غلط

۹- از بخت خوش، زیبایی و جذابیت فراوان دارم.

درست         غلط

۱۰- بهتر است آدم باهوش باشد تا خوش‌اقبال.

درست         غلط

محاسبه امتیازات

برای هر سوالی که جوابش مشابه جواب‌های زیر است به خود یک امتیاز بدهید.

۱- درست  ۲- غلط  ۳- درست   ۴- غلط   ۵- درست   ۶- درست   ۷- غلط   ۸- غلط   ۹- غلط   ۱۰- درست

امتیاز ۱۰-۷: شما به شدت تحت تاثیر هدایت درونی خود هستید. دوست دارید زندگی‌تان در دست خودتان باشد.

امتیاز ۶-۴: شما در حد وسط هدایت از درون و از بیرون قرار دارید.

امتیاز ۳-۰: شما تحت تاثیر هدایت از بیرون قرار دارید. این ممکن است بدین معنا باشد که از زندگی خود مایوس هستید و یا اعتماد به نفس لازم را ندارید. شما بیش از اندازه روی بخت و اقبال حساب می‌کنید. چه بهتر که برای خود هدف‌هایی تعیین کنید و وقتی به هدف‌های‌تان رسیدید، به خودتان امتیاز بدهید.

منبع:موفقیت

بازنشر : پورتال روانشناسی برتر

ارسال پاسخ

ravanshenasibartar
سلام . به وب سایت روانشناسی برتر دات کام خوش آمدید . امیدواریم شما کاربر همیشگی سایت برتر باشید . با ارزوی بهترین ها