لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

روانشناسی کسب و کارکسب و کار

شغل خوب بدست آوردنی هست نه رویایی !

بدنبال شغل رویایی نباش ، شغل خوب را بدست بیاور!

 

بدنبال شغل رویایی نباش ، شغل خوب را بدست بیاور!

 

همه ما خواهان شغل رویایی خود هستیم. حتی بارها شده که انواع فرصتهای کاری را به سادگی برای رسیدن به همان هدف نادیده گرفته‌ایم و حتی برای کسب مدرک تحصیلی بالاتر زمان صرف کرده‌ایم و همچنان منتظر رسیدن روز موعود هستیم. اما این موضوع را باید بدانید که تجربیات شغلی، چیزی متفاوت تر از رسیدن به یک شغل ایده آل یا رویایی را ثابت کرده است.در واقع پیدا کردن شغل ایده‌آل بیشتر از این که به مدرک و مهارت نیاز داشته باشد تا حدود زیادی مستلزم گذشت زمان است.
خانم بریتنی لارسن مدیر روابط عمومی سایت entrepreneur است. این مطلب از زبان لارسن در مورد یافتن شغل رویایی افراد است. او به این موضوع پرداخته که ، گاهی شغل ایده‌آل ما در یک لحظه پیدا نمی‌شود بلکه برای رسیدن به آن باید مسیری از تجربیات را طی کنیم. لارسن تجربیات خود را این‌گونه بیان می‌کند:
من خیلی خوش شانس بودم که توانستم پس از پایان دانشگاه، شغل مناسب خودم را پیدا کنم و بعنوان یک دبیر مطبوعاتی برای یک عضو برجسته‌ی کنگره‌ی ایالات متحده آغاز به کار کنم. در آن زمان فکر می‌کردم که برای مدت کوتاهی در این جایگاه خواهم بود تا بتوانم موقعیت بهتری پیدا کنم.
چند ماه پس از اتمام دانشگاه تجربه ی با ارزشی بدست آوردم که البته هنوز هم به آن اعتقاد دارم: فرصت‌ها به طور معمول زاییده‌‌ی ضرورت‌ها هستند. پس از مدتی مدیر ارتباطات تصمیم به ترک کار خود گرفت و من وظایف او را هم انجام می‌دادم. در طول مدتی که سازمان به دنبال فرد جایگزین در سمت مدیر ارتباطات بود، کنگره تصمیم گرفت جایگاه مرا ارتقا دهد. به این ترتیب، ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی، من مدیر ارتباطات کنگره بودم!
گاهی اوقات ماجرا به همین خوبی و خوشی نیست و افراد تحت فشار و استرس زیادی قرار می‌گیرند تا بتوانند پس از پایان دوران تحصیل‌شان شغل مناسب خود را بیابند. به نظر من، این ترس پس از یافتن شغل‌تان هم وجود دارد. چرا که اغلب احساس می‌کنید که شغل انتخابی شما باید در یک برنامه‌ی کامل بلندمدت هم قابل توجیه باشد، در حالی که این باور درست نیست. در ادامه به بیان دلایلی خواهم پرداخت که عنوان می کند: شغل‌هایی که انتخاب می‌کنید لزوما شغل ایده‌آل شما نخواهند بود.

 

پیدا کردن شغل ایده آل به زمان نیاز دارد

درست است! پیدا کردن شغل رویایی به زمان نیاز دارد. چون رسیدن به این حقیقت که “بفهمید در چه زمینه‌ای خوب عمل خواهید کرد”زمان می‌خواهد. ضمن این که ممکن است با گذر زمان، نظر شما هم تغییر کند. بارها در جلسه‌های مصاحبه‌ی کاری از فارغ‌التحصیلان این سوال را پرسیده‌ام. سوال من این بود که در چه زمینه‌ای خوب هستند و جواب‌های آن‌ها شامل بیان تجربه‌های زیادی بوده است. صادقانه بگویم، هیچ کس تا زمانی که وارد محیط کار نشود، نمی‌داند که چه سودآوری و نتایج مثبتی را برای سازمان یا مجموعه‌اش رقم خواهد زد.

مصاحبه شغلی

در جوابهای فارغ‌التحصیلانی که استخدام شده‌اند نکته‌ی جالبی وجود داشت. آن‌ها پاسخ مبهمی به این سوال داشتند اما واضح بود که مشتاق کشف آن هستند! به عنوان یک مدیر به استخدام افرادی علاقه دارم که یادگیری خود را متوقف نمی‌کنند و کنجکاوی و اشتیاق خود را حفظ کرده‌اند. به نظر من این ویژگی ( کنجکاوی و اشتیاق) بسیار مهم‌تر از مهارت‌های فهرست شده در رزومه است.
این نکته را به خاطر بسپارید که بسیاری مواقع ممکن است بدانید چه کاری را دوست دارید و از انجامش لذت می‌برید، اما این را بخاطر بیاورید که حتی علایق ما هم متغیر است. اگر نمی‌خواهید در مسیر شغلی خود دچار رکود شوید، به این فکر نکنید که در چه کاری خوب هستید. بلکه بیشتر به این فکر کنید که در جایگاه فعلی تا چه حد می‌توانید ارزش‌آفرینی کنید. با این حال، هماهنگی این دو موارد (در چه کاری خوب بودن و در چه کاری سودآوری داشتن) به شما نشان می‌دهد که در مسیر درست قرار گرفته‌اید.

به “فرصت شغلی” بیشتر از “عنوان شغل” توجه کنید

به "فرصت شغلی" بیشتر از "عنوان شغل" توجه کنید

به “فرصت شغلی” بیشتر از “عنوان شغل” توجه کنید

من تا به حال در شرکت‌هایی کار کردم که ظاهرا جایگاه شغلی موجود در آن‌ها از قابلیت‌های من پایین‌تر بود اما در نهایت نوعی فرصت شغلی برایم فراهم کرد. گاهی اوقات کار کردن در محیطی که امکان رشد و توسعه وجود داشته باشد مهم‌تر از عنوان شغلی خاصی است که در آن مشغول به کار می‌شوید. وقتی که تصمیم گرفتم که خیلی به عنوان کاری اهمیت ندهم و بیشتر پتانسیل شرکت را برای رشد خودم مد نظر قرار دهم، گزینه‌های بیشتری پیش رو داشتم.

 

بارها و بارها، متوجه شده‌ام : تمرکز بر آنچه که می‌توانم از یک نقش جدید بیاموزم ، بسیار مهم‌تر و با ارزش‌تر از عنوان شغلی من است. بنابراین اجازه ندهید که یک عنوان بی‌خاصیت شغلی، مانع از کار کردن شما در مجموعه‌های عالی شود.

شغل شما به خودتان مربوط است نه طرز فکر دیگران

نکته‌ی پایانی اینست که “کار شما در مورد شخص شما است”. گاهی اوقات ممکن است شغل یا حرفه ای که در آن مشغول به کار هستید از نظر دیگران چندان مناسب و قابل درک نباشد. پس شغل خود را بر این اساس انتخاب کنید که انجام چه کاری برای شما بیشترین معنا یا ارزش آفرینی را دارد و به مشاوره‌های ناخواسته‌ یا انتخاب‌های سنتی بهایی ندهید.
وقتی می خواهید در خصوص مسیر کاری و حرفه‌ای خود تصمیم بگیرید، بیشتر از آن که بر روی ایده‌آل یا رویایی بودن آن تمرکز کنید، “مسیر درست” را در نظر بگیرید. مسیرهای شغلی همانند گذشته چندان خطی و قابل پیش‌بینی نیستند. وقتی در اولین شغل خودم مشغول به کار شدم، این جایگاه شغلی برایم دور از انتظار بود. همانطور که رویاهای ما هم در حال تغییر هستند.
خانم لارسن یک نمونه از افراد حرفه‌ای است که تجربیات خود را در زمینه رسیدن به شغل با دیگران به اشتراک گذاشته. قطعنا نمونه ی این دست تجربیات کم نیستند.
منبع :
entrepreneur , zoomit , RavanshenasiBartar

وبسایت روانشناسی برتر

ارسال پاسخ

ravanshenasibartar
سلام . به وب سایت روانشناسی برتر دات کام خوش آمدید . امیدواریم شما کاربر همیشگی سایت برتر باشید . با ارزوی بهترین ها