لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

روانشناسی زندگیروانشناسی و موفقیت

دکتر حلت :سهمت را به کاینات بپرداز

کاینات,سهم,برتر,موفقیت

 

سهمت را به کاینات بپرداز

آیا سعی می‌کنید با کاینات در تعامل باشید؟ بهتر است کمی فکر کنید و ببینید آیا جاده زندگی‌تان دو طرفه است؟ گروهی از افراد هستند که در چرخه زندگی‌شان، روابط‌شان، و در بودن‌شان مسیری یک سویه را طی می‌کنند…

این‌گونه افراد بیشتر گیرنده هستند و به وسیله همین خصوصیت مسیر را به راهی یک‌طرفه تبدیل می‌کنند، چرا که فقط دریافت‌کرده و داشته‌های‌شان را پشت سر می‌گذارند و آن‌قدر آن‌ها را تلنبار می‌کنند که دیگر راهی باقی نمی‌ماند!

این دسته از افراد حاضر نیستند سهم خود را به کاینات بپردازند، حاضر نیستند ایده‌های‌شان، افکارشان، دانسته‌های‌شان و یا حتی دارایی‌های‌شان را با دیگران قسمت کنند، بلکه فقط می‌گیرند و انباشت می‌کنند … در اصل این گروه، از بودن موثر در هستی، اطلاعی ندارند و بعد از مدتی فکر می‌کنند:

چرا در جنبه‌های مختلف زندگی دچار انسداد شده‌ام؟ چرا به راهی که می‌روم با مانعی مواجه می‌شوم؟ چرا از درون، احساس سرزندگی نمی‌کنم و کم انرژی شده‌ام؟

عزیزان دل! در کاینات، بودنی موثر است که با زندگی در تعامل و تعادل باشد …

از این به بعد کمی دقت کنید و ببینید وقتی در جمعی حضور دارید بیشتر شنونده هستید یا سعی می‌کنید شما نیز در گفت‌وگوها سهیم شوید و اطلاعاتی را مبادله کنید؟

و یا خیلی ساده‌تر، وقتی کسی در حال صحبت کردن است، با او ارتباط برقرار می‌کنید و به طور مثال حالت چهره فعال و هوشیار دارید و یا به علامت تایید سرتان را تکان می‌دهید و به طور کلی نشانه‌های برقراری ارتباط با گوینده را از خود بروز می‌دهید یا این‌که ساکت و بی‌حرکت فقط می‌شنوید؟

وقتی به مکان‌های عمومی مثل کتاب‌خانه یا فرهنگسرا و … می‌روید فقط از امکانات آن‌جا استفاده می‌کنید یا این‌که سعی می‌کنید خود را عضوی از آن مجموعه بدانید و برای رشد و پیشرفت آن مکان اقدامی هر چند کوچک، به سادگی تشکر کردن از مسوول کتابخانه یا هدیه دادن چند جلد کتاب به کتاب‌خانه و یا ارایه دادن چند پیشنهاد موثر برای بهبود کیفیت کار در آن مکان انجام می‌دهید. یا وقتی به طبیعت می‌روید، صرفا از طبیعت لذت می‌برید یا این‌که ضمن آن‌که از نعمت‌های طبیعت استفاده می‌کنید، سعی می‌کنید آن محیط را حتی با برداشتن یک زباله کوچک پاک کنید و یا یک بذر یا نهال بکارید؟

خلاصه این‌که گیرنده محض نباشید، و شما نیز سهم خود را به اجرا بگذارید و با هستی تبادل انرژی کنید.

نکته این‌جاست که اگر جلوی هر جریانی را بگیرید، انباشتگی ایجاد می‌شود و این انباشتگی می‌تواند تولید مانع کند، اما اگر خود را در جریان قرار دهید، در مسیر زندگی ساده و روان پیش می‌روید.

پس روح تعامل و همکاری را در درون‌تان به حرکت وادارید و ببینید که چه قدر زیبا، با هستی انرژی‌تان را مبادله می‌کنید و هر روز شادتر و پرانرژی‌تر شوید.

می‌بینید در مسیر زندگی‌تان، هر روز به شکلی معجزه‌آسا، گشایشی حاصل می‌شود و …

روزگارتان شیرین

احمد حلت

منبع: مجله موفقیت

بازنشر : مجله برتر

ارسال پاسخ

ravanshenasibartar
سلام . به وب سایت روانشناسی برتر دات کام خوش آمدید . امیدواریم شما کاربر همیشگی سایت برتر باشید . با ارزوی بهترین ها