لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

اخبار پزشکیتناسب اندام

برای تناسب اندام غذا را بو نکشید!

غذا را بو نکشید

 

غذا را بو نکشید

 

بوی غذا عاملی برای تحریک اشتهاست و بسیاری از افراد عادت دارند که غذا را بو بکشند، اما محققان بر این باورند که برای جلوگیری از افزایش وزن می توانید غذا را بو نکشید. صرف نظر از اینکه چقدر می خورید، بوی مواد غذایی سبب افزایش وزن می شود.

 

همه ما می دانیم، عطر غذا عامل مهمی در لذت بردن از خوردن است. محققان این بررسی را روی موش ها انجام دادند و دریافتند موش هایی که به طور موقت حس بویایی نداشتند، وزن کمتری نسبت به گروه کنترل پیدا کردند. نتایج این بررسی می تواند روش جدیدی برای کاهش وزن در انسان باشد.

این مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا برکلی به سرپرستی پروفسور اندرو دییلین و سلین ریرا انجام شده است.در این تحقیق از ژن درمانی برای از بین بردن حس بویایی در موش ها استفاده شد.

غذا را بو نکشید
غذا را بو نکشید

در طول این مطالعه، به دو گروه مورد بررسی رژیم غذایی با چربی بالا داده شد و در حالی که هر دو گروه از یک رژیم غذایی استفاده کرده بودند، موش هایی که حس بویایی ضعیفی داشتند، وزنشان ۱۰ درصد افزایش یافت این در حالیست که همتایان آنها با حس بویایی قوی حدود صددرصد افزایش وزن داشتند.

کاهش وزن

علاوه بر این، موش هایی که چاق بودند، بعد از اینکه حس بویایی خود را از دست دادند حتی زمانی که رژیم غذایی با چربی بالا مصرف کردند،به اندازه موش های نرمال شدند. در واقع وزن آنها به شکل چربی از بین رفته بود و اندام، عضلات و توده های استخوانی تغییری نداشت همچنین موش هایی که عدم تحملگلوکز داشتند، بعد از اینکه وزنشان نرمال شد تحمل گلوکز پیدا کردند.

اگر چه دانشمندان هنوز در حال تلاش برای فهم این نکته هستند که در زمان گرسنگی چه اتفاقی می افتد که افراد نسبت به بو حساسیت بیشتری پیدا می کنند و اینکه از دست دادن این حس می تواند در تغییر وزن تاثیر داشته باشد.

دیلیین در این زمینه اظهار کرد:

متاسفانه، از بین بردن حس بویایی در موش باعث افزایش شدید سطوح نئودرنالین، هورمون استرس شد که با سیستم عصبی سمپاتیک ارتباط دارد و افزایش آن منجر به حملات قلبی می شود.

 

ارسال پاسخ

ravanshenasibartar
سلام . به وب سایت روانشناسی برتر دات کام خوش آمدید . امیدواریم شما کاربر همیشگی سایت برتر باشید . با ارزوی بهترین ها