لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

روانشناسی کسب و کارکسب و کاروب گردی

روشهایی برای داشتن انرژی در کار

روشهایی برای داشتن انرژی در کار

روشهایی برای داشتن انرژی در کار

با این حال که خسته شدن در حین کار کاملا طبیعی است ، راه حل هایی وجود دارند که می‌تواند انرژی شما را حفظ کند. در ساعات بعد از ظهر ، افت انرژی یک تجربه‌ی مشترک برای همه ی ماست. ممکن است قبل از یک ارایه‌ی کاری یا در ساعات‌ پایانی آخر هفته، خستگی کاری را احساس کنید.

خوشبختانه، اگر عادت‌های روزمره‌ی سالم را در برنامه‌ی خود جای دهید و روز را به درستی آغاز کنید، می‌توانید هم کارآمدی بهتری از خود نشان دهید و هم دچار افت انرژی نشوید. کارشناسان و متخصصان در این زمینه ۱۵ راهکار پیشنهاد کرده‌اند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

روز خود را با شربت لیمو آغاز کنید

روز خود را با شربت لیمو آغاز کنید

روز خود را با شربت لیمو آغاز کنید

با نوشیدن یک لیوان شربت آبلیموی گرم و بدون شکر قبل ازخوردن صبحانه ، سموم موجود در بدن که باعث بروز بی‌حالی می‌شوند، از بدن خارج می شود. از طرفی وقتی روز خود را با مایعات شروع می‌کنید ، آب بدن تامین می‌شود که به این ترتیب تا مدت زمان ۶ تا ۸ ساعت می‌توانید به نوشیدنی دیگری نیا‌ز نداشته باشید. شربت لیمو علاوه بر اثرات آبرسانی ، سوخت و انرژی بدن را توسط خوده لیمو تامین می‌کند.

صبحانه را حذف نکنید

صبحانه را حذف نکنید

صبحانه را حذف نکنید

در طول ساعات روز، بدن شما به آرامش، استراحت و تامین انرژی یا شارژ دوباره نیاز دارد. از این رو باید کربوهیدرات و پروتئین لازم را از صبحانه دریافت کند. آرد جودوسر، بادام، زغال‌اخته، تخم مرغ آب پز، کره و مربا از جمله مواد غذایی پیشنهادی برای یک صبحانه‌ی غنی هستند.

ویتامین‌های مورد نیاز را مصرف کنید

ویتامین‌های مورد نیاز را مصرف کنید

ویتامین‌های مورد نیاز را مصرف کنید

مولتی ویتامین‌ها بهترین جایگزین برای مواد مغذی‌ هستند که بدن آن‌ها را ندارد. ویتامین ‌B12، ویتامین C، منیزیم و فولیک اسید از جمله ویتامین‌های لازم برای تامین انرژی بدن هستند. به طوری که در رفع خستگی، نقش فوق‌العاده‌ای ایفا می‌کنند. منیزیم هم به بهبود سطح انرژی بدن کمک می‌کند. چنانچه بخواهید سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید و انرژی بیشتری حین کار احساس کنید، منیزیم را در یک ساختار قابل جذب، مصرف کنید.

تمرینات سبک روزمره داشته باشید

تمرینات سبک روزمره داشته باشید

تمرینات سبک روزمره داشته باشید

تاثیر فوق العاده ی حرکات ورزشی، حتی نرمش را نادیده نگیرید. وقتی افراد دچار خستگی و بی‌حالی می‌شوند، کم‌تر به ذهن‌شان خطور می‌کند که از نرمش به عنوان درمان استفاده کنند. در حالی که نتایج مطالعه‌ی دانشگاه جرجیا نشان داده است که تمرینات سبک ورزشی می‌تواند خستگی را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

” محقق و نویسنده اصلی این مقاله در یک نشست مطبوعاتی گفته است:
انجام حرکات ورزشی سبک و کوتاه می‌تواند خستگی را از بدن ما رفع کند.ضمن این که ورزش منظم می‌تواند باعث افزایش انرژی به خصوص در افراد کم تحرک شود.

” از طرفی ، ساعات شروع به انجام تمرینات حرکتی مهم نیست. مایکل سدربرگ، فیزیولوژیست ورزشی در این خصوص می‌گوید:
مهم نیست که این حرکات ورزشی را در اول روز یا در زمان استراحت بعد از ناهار انجام دهید. افرادی که در طول روز تمرینات ورزشی انجام می‌دهند، هم انرژی بیشتری دارند و هم عملکرد خلاقانه‌تری از خود نشان می‌دهند ، تفکر انتقادی‌تری داشته و مسائل را هم بهتر حل می‌کنند. یک پیاده‌روی یا دویدن ۱۵ دقیقه‌ای می‌تواند باعث افزایش گردش خون و تقویت اندروفین‌ شود.

پشت میز کار صاف بنشینید

پشت میز کار صاف بنشینید

پشت میز کار صاف بنشینید

با درست نشستن در پشت میز کار ، می‌توانید انرژی خود را تقویت کنید. وقتی قوز کرده پشت میز می‌نشینید، ریه‌های شما در حالت فشرده قرار میگیرند و نمی‌توانید نفس عمیق بکشید. در این حالت پمپاژ قلب برای ارسال اکسیژن به مغز، خون و دیگر قسمت‌های بدن کاهش می‌یابد. حاصل این قوز نشستن ، افت سطح انرژی و به دنبال آن کاهش کارآیی مغز خواهد بود.

تمرین‌های تنفسی داشته باشید

تمرین‌های تنفسی داشته باشید

تمرین‌های تنفسی داشته باشید

آمبر لی لیونز، مربی کسب و کار، متخصص مراقبه و بنیانگذار گروه جمع چاکرا، می‌گوید:
برای ۳۰ ثانیه به صورت مداوم نفس عمیق بکشید.با پرت شدن حواس به کار ، عمق تنفس کم‌تر می‌شود و همین امر منجر به بروز استرس و ترس در ذهن و بدن و کاهش سطح انرژی خواهد شد.

در این میان تنفس دیافراگمی (یا همان تنفس شکمی) هم پیشنهاد می‌شود. تنفس دیافراگمی یعنی به جای این که از قفسه‌ی سینه نفس بکشید، از شکم تنفس کنید. این روش باعث رساندن اکسیژن به بدن شده و سطح انرژی و هشیاری شما را افزایش می‌دهد.

 

به طور منظم تحرک داشته باشید

با ساکن و بدون تحرک بودن عضلات ، میتوکندری‌های موجود در سلول‌ها نمی‌توانند انرژی تولید کنند. میتوکندری‌ها اغلب نیروگاه‌های انرژی سلول‌ها نامیده می‌شوند. سلول‌های عضلانی ۹۵ درصد از میتوکندری بدن شما را در خود دارند.
قدم زمان در خارج از ساعات کاری و کشش منظم عضلات از برخی روش ها برای داشتن تحرک روزانه است. بنابراین پیشنهاد می‌شود هر یک ساعت یک بار از پشت میز خود بلند شوید و به مدت یک تا پنج دقیقه عضلات خود را بکشید. به این ترتیب احساس بهتری خواهید داشت و گرفتگی کم‌تری در بدن خود احساس خواهید کرد.

 

 

با همکاران‌تان به گپ و گفت بپردازید

با همکاران‌تان به گپ و گفت بپردازید

با همکاران‌تان به گپ و گفت بپردازید

محو کار شدن و صحبت نکردن با دیگران کار ساده‌ای به نظر می‌آید اما می‌تواند انرژی شما را در حین کار کاهش دهد؛ چرا که ما از طریق تعاملات اجتماعی با دیگران هم انرژی می‌گیریم. با انجام این کار، بدن ما اکسیتوسین آزاد می‌کند و در نتیجه بیشتر احساس آرامش و رضایت خواهیم کرد. چنانچه می‌خواهید انرژی خود را در طول زمان کار حفظ کنید، زمانی را هم با همکاران خود بگذرانید. گاهی به خود اجازه دهید که در رفتار با همکارانتان کمی از حالت رسمی خارج شده و جنبه‌ی خودمانی بگیرد. حتی پنج دقیقه صحبت درباره‌ی مسابقه‌ی ورزشی شب قبل می‌تواند به افزایش انرژی شما در طول روز کمک کند.

 

در حالت ایستاده یا قدم زدن گفتگوهای کاری را انجام دهید

در حالت ایستاده یا قدم زدن گفتگوهای کاری را انجام دهید

در حالت ایستاده یا قدم زدن گفتگوهای کاری را انجام دهید

نشستن به مدت طولانی می‌تواند فرآیندهای مغزی را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس خستگی در شما شود. در صورتی که ایستادن و قدم زدن در حین جلسات و گفتگوهای کاری می‌تواند گردش خون شما را سریع‌تر کند.
می‌توانید فعالیت های جسمانی را هم به دیگر جنبه های روز کاری خود اضافه کنید. برای مثال هنگام برقراری تماس‌های تلفنی بایستید. در حین ارسال یک پیام کاری تا اتاق ناهارخوری قدم بزنید و هر از گاهی به جای نشستن پشت میز بایستید.

 

روزی دو بار به فضای خارج از اتاق کار بروید

حداقل دو مرتبه در روز و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه از وقت کاری خود را در فضای بیرون از دفتر سپری کنید. قرار گرفتن در خارج از محیط دفتر ، نوعی هورمون مثبت آزاد می‌کند که می‌تواند باعث افزایش سطح انرژی شما شود.همچنین در معرض انرژی خورشید بودن هم یک راهکار رایگان برای داشتن یک روز شادتر است.
قرار گرفتن مداوم در محیط داخل ساختمان باعث می‌شود که کم‌تر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و به دنبال آن با کمبود ویتامین D مواجه شوید. کمبود ویتامین D باعث افزایش ملاتونین و سطح خستگی خواهد شد. حدالامکان زمانی وارد فضای بیرونی بشوید که هوا روشن باشد.

چرت بزنید

چرت بزنید

چرت بزنید

یک روش دیگر برای حفظ هوشیاری در زمان کار، استفاده از چرت کوتاه است. چرت‌های کوتاه به بدن ما اجازه می‌دهند تا خود را مجدد شارژ کرده و انرژی مورد نیاز را فراهم کند. بنابراین یک چرت ۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای می‌تواند بهترین نتایج را برای ما به همراه داشته باشد. با توجه به گزارش بنیاد ملی خواب، چرت کوتاه باعث بهبود سطح هوشیاری و افزایش کارآیی بدون احساس سُستی یا اختلال در خواب شب خواهد شد. از این رو خیلی از شرکت‌های مطرح دنیا مانند گوگل، زاپوس و نایک بخشی از فضای اداری خود را مختص چرت زدن کارکنان‌شان قرار داده‌اند.

مراقبه‌ی روزانه داشته باشید

مراقبه‌ی روزانه داشته باشید

مراقبه‌ی روزانه داشته باشید

مراقبه، یکی دیگر از روش‌های تقویت انرژی در مدت زمان استراحت کاری است که می‌تواند استرس تان را از بین ببرد. نتایج مطالعه‌ی دانشگاه واترلو در سال ۲۰۱۷ نشان داد که تنها ۲۵ دقیقه مراقبه در طول روز می‌تواند سطح انرژی بدن را افزایش دهد.
مراقبه، بیشتر از خواب، سلول‌های بدن شما را جوان می‌کند. هیچ راهکاری بهتر از چند دقیقه سکوت برای افزایش انرژی شما وجود ندارد.

از زیاده روی در خوردن ناهار پرهیز کنید

از زیاده روی در خوردن ناهار پرهیز کنید

از زیاده روی در خوردن ناهار پرهیز کنید

چنانچه حجم غذایی که برای وعده‌ی ناهار مصرف می‌کنید بیش از حد لازم باشد، بدن‌تان برای هضم آن نیاز به انرژی زیادی خواهد داشت. بنابراین مصرف حجم کم‌تر غذا، انرژی بیشتری برای شما حفظ خواهد کرد. ضمن این که وعده‌ی ناهار شما باید شامل کربوهیدرات‌های متنوع، پروتئین و مقدار کمی چربی سالم باشد.

نوشیدنی هارا آگاهانه انتخاب کنید

نوشیدنی هارا آگاهانه انتخاب کنید

نوشیدنی هارا آگاهانه انتخاب کنید

نوشیدن زیاده قهوه همیشه بهترین راهکار برای بیدار ماندن در زمان کار نیست. بنابراین سعی کنید از مصرف بیش از حد کافئین جلوگیری کنید.
این تصور که کافئین می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد درست نیست. بلکه کافئین، انرژی شما را هم مصرف می‌کند. بغیر از قهوه، از مصرف دیگر نوشیدنی‌ها مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا و انواع نوشابه‌ها هم خودداری کنید. چرا که می‌توانند باعث کندی شما در حین کار شوند. نوشیدن آب بهترین جایگزین برای دیگر نوشیدنی‌ها است.

میان وعده‌های مفید به همراه داشته باشید

میان وعده‌های مفید به همراه داشته باشید

میان وعده‌های مفید به همراه داشته باشید

تنقلات موجود در محیط‌های اداری می‌تواند باعث افت انرژی شود. بنابراین بهتر است که تنقلات مفید به همراه خود داشته باشید. برای این که مطمئن شوید از چربی‌ها و قندهای اضافی دور هستید، از مصرف شکلات و دیگر مواد غذایی بسته‌بندی شده دوری کنید. غذاهای چرب می‌تواند احساس بی‌حالی در شما ایجاد کنند.
خوردنی‌های شیرین باعث می‌شود در ابتدا احساس سرحالی کنید ،اما پس از مدتی دچار افت انرژی خواهید شد. متخصصان تغذیه، سبزیجات خام و میوه ها را به عنوان بهترین میان وعده معرفی می‌کنند. در نتیجه مصرف چنین میان وعده‌هایی می‌تواند سطح انرژی شما را ثابت نگه دارد.

منبع:

gobankingrateszoomit , hamkarjoo , RavanshenasiBartar

وبسایت روانشناسی برتر

ارسال پاسخ

ravanshenasibartar
سلام . به وب سایت روانشناسی برتر دات کام خوش آمدید . امیدواریم شما کاربر همیشگی سایت برتر باشید . با ارزوی بهترین ها